Ivicа Todorović
Akademska titula: doktor nauka
Naučno zvanje: Naučni savetnik
Ivica Todorović (1971) diplomirao je na Odeljenju za etnologiju i antropologiju Filozofskog fakulteta Univerziteta u Beogradu 1996. godine. Studije je završio u roku, kao student sa najvećom prosečnom ocenom u generaciji. Na istom Odeljenju je 2000....
Ivica Todorović (1971) diplomirao je na Odeljenju za etnologiju i antropologiju Filozofskog fakulteta Univerziteta u Beogradu 1996. godine. Studije je završio u roku, kao student sa najvećom prosečnom ocenom u generaciji. Na istom Odeljenju je 2000. godine odbranio magistarsku tezu sa temom Analiza mitskih sagledavanja uloge i značaja srpskog naroda, a doktorsku disertaciju sa temom Značenje i struktura litijskog ophoda odbranio je 2003. godine i stekao titulu doktora etnologije-antropologije, a zatim – u Etnografskom institutu SANU – zvanje naučnog saradnika (2004) i višeg naučnog saradnika (2010). Najviše naučno zvanje, zvanje naučnog savetnika, stekao je 2016. godine.
Bio je stipendista Fondacije za razvoj naučnog i umetničkog podmlatka i Ministarstva za nauku Republike Srbije, a od septembra 1999. godine radi u Etnografskom institutu SANU u Beogradu. Član je redakcija nekoliko naučnih časopisa. Radio je na više naučnih projekata i napisao veliki broj naučnih radova i leksikografskih odrednica, uz više obimnih monografija i brojna uredništva (blizu 200 bibliografskih jedinica). Bio je rukovodilac naučnih projekata koje su finansirali Ministarstvo kulture i Ministarstvo nauke Republike Srbije. Između ostalog, rukovodio je i projektom od prvorazrednog nacionalnog značaja Interdisicplinarno istraživanje kulturnog i jezičkog nasleđa Srbije. Izrada multimedijalnog internet portala „Pojmovnik srpske kulture“, kao i etnološkim potprojektom Etnološko i antropološko tumačenje tradicija u okviru ovog projekta. Takođe je rukovodio i međunarodnim naučnim projektima (Istraživanje južnoslovenskih narodnih tradicija: arhaika i savremenost – rezultat saradnje SANU i RAN; rukovođenje etnološkim delom tima u okviru realizacije projekta Istraživanje kulture i istorije Srba u Rumuniji itd.), a bio je rukovodilac i nekoliko projekata istraživanja nematerijalnog kulturnog nasleđa različitih delova Srbije. Na osnovu postignutih rezultata, u periodu dva poslednja velika projektna ciklusa svrstan je u najvišu naučnu kategoriju A1. Bio je kourednik za etnologiju u Enciklopediji srpskog naroda (2008) i urednik većeg broja tematskih zbornika i naučnih internet-portala.
Objavljivao je radove u brojnim naučnim i stručnim časopisima i učestvovao na velikom broju naučnih skupova u zemlji i inostranstvu, a na nekima od njih je i predsedavao. Organizovao je brojna terenska istraživanja, kao i rad naučno-istraživačkog centra, naučnih tribina i sajtova. Učestvovao je u organizaciji više naučnih skupova i ostvario intenzivnu međunarodnu saradnju. Napisao je veliki broj recenzija za naučne radove, tematske zbornike i monografije. Citiran je od strane velikog broja naučnika iz različitih naučnih disciplina. Član je Naučnog veća Etnografskog instituta SANU. Bio je član Upravnog odbora EI SANU. Osnivač je i član nekoliko naučno-istraživačkih udruženja i centara. Organizovao je cikluse predavanja i držao brojna predavanja (u okviru različitih naučnih tribina, promocija itd.). Dobijao je nagrade i priznanja za svoje monografije i delatnost. U različitim naučnim kontekstima više puta je bio mentor, a takođe je pružao stručnu pomoć i sarađivao sa brojnim istraživačkim i zavičajnim društvima.
Ivica Todorović je sprovodio opsežna etnološka terenska istraživanja u različitim oblastima Republike Srbije, Crne Gore, Republike Srpske itd, na izuzetno velikom broju lokacija. Inicirao je i sproveo brojna nova i multidisciplinarna istraživanja pionirskog karaktera, ponudivši niz originalnih pristupa različitim etnološko-antropološkim temama, uz nove hipoteze i metodološke koncepte. Započeo je, organizovao i sproveo prva sistematska etnološko-genetička multidisciplinarna istraživanja stanovništva Srbije, obuhvativši više od hiljadu ispitanika iz svih osnovnih lingvokulturnih zona. Takođe, na polju etnološke leksikografije ostvario je značajne rezultate.
Osnovna polja istraživanja: tradicionalna i savremena kultura Srba; srpski identitet i predstave o poreklu; etnogeneza Srba i stanovništva srpskog etničkog prostora; proučavanje kulturnih obrazaca i naučnih paradigmi; mitološko-religijski sistemi i sakralni tekstovi; etnokulturni markeri; srpska leksikografija; fenomen antisrbizma; univerzalne strukture. Pristup I. Todorovića prvenstveno je usmeren na razotkrivanje bazičnih strukturnih modela, u kontekstu multidisciplinarnih istraživanja kulturne stvarnosti, kao i na temeljno i višedimenzionalno etnološko-antropološko proučavanje srpskog etnosa i srpskog etničkog prostora.
Monografije:
– Ритуал ума – значење и структура литијског опхода, Посебна издања Етнографског института САНУ 53, Београд, 2005, стр. 1-496.
– Митска истина Срба, Звоник, Београд, 2005, стр. 1-446.
– Света структура – трагање за јединственом основом културних феномена, Посебна издања Етнографског института САНУ 71, Београд, 2009, стр. 1-364.
– Етнологија и генетика – прелиминарна мултидисциплинарна истраживања порекла Срба и становништва Србије, Друштво српских родословаца „Порекло“, Етнографски институт САНУ, Београд, 2015, стр. 1-224.
– Српска тајна – експериментална разматрања специфичних структурних и семантичких образаца од изузетног значаја у српском етнокултурном контексту, Невен, Етнографски институт САНУ, Београд, 2015, стр. 1-386.
Drugi naučni radovi i bibliografske jedinice:
– Риба у обичајима и веровањима становништва источне Србије, Етно–културолошки зборник III, Сврљиг, 1997, стр. 233-238.
– Особена структура заветине у Гулијану (Сврљиг), Етно–културолошки зборник IV, Сврљиг, 1998, стр. 305-310.
– Прилог проучавању литија у сврљишком крају, Гласник Етнографског института САНУ XLVII, Београд, 1998, стр. 103-120.
– Бајковити мотиви у сновима и веровањима становништва сврљишког краја, Етно–културолошки зборник V, Сврљиг, 1999, стр. 167-171.
– Анализа митских сагледавања улоге и значаја српског народа – магистарски рад, Библиотека Одељења за етнологију и антропологију Филозофског факултета у Београду, Београд, 2000, стр. 1-357.
– Идејни систем „Срби, народ најстарији“, Гласник Етнографског института САНУ XLVIII, Београд, 1999, стр. 25-49.
– Бог у предањима и веровањима становништва сврљишког краја, Етно–културолошки зборник VI, Сврљиг, 2000, стр. 63-69.
– Значење сакралне архитектуре Лепенског Вира, Гласник Етнографског института САНУ XLIX, Београд, 2000, стр. 119-125.
– Митска основа литија, Етно–културолошки зборник VII, Сврљиг, 2001/2002, стр. 149-153.
– Поступци за ефикаснију заштиту народног градитељства и сеоске културне баштине на примеру програма организације „Извор“, Зборник о заштити народног градитељства, Центар за културу Вук Караџић, Лозница, 2002, стр. 80-88.
– Прилог проучавању народне медицине у области Тамнаве, Гласник Етнографског института САНУ L-LI, Београд, 2002-2003, стр. 135-154.
– Значење и структура литијског опхода – докторски рад, Библиотека Одељења за етнологију и антропологију Филозофског факултета у Београду, Београд, 2003, стр. 1-540.
– Ауторизована дискусија са научног скупа „Митски и демонски свет, култна места и објекти у духовној и материјалној култури“, Етно-културолошки ЗБОРНИК VIII, Сврљиг, 2003; стр. 48-49, 65-66, 96-97.
– Проблематика ритуала литијског опхода у светлу новијих истраживања, Посебна издања Етнографског института САНУ 49, Београд, 2003, стр. 61-71.
– Структура магијског мишљења у народној медицини, сажетак у: Тимочки медицински гласник 29, Зајечар, 2004, стр. 9; рад је изложен на XI научно-стручном скупу „Историја медицине и народне здравствене културе“ одржаном у Београду 2004.
– Прилог реконструкцији базичног митолошког кода српске народне религије – митска бића Тамнаве, Гласник Етнографског института САНУ LII, Београд, 2004, стр. 205-225.
– Предлог обнове Тичјег Поља као прилог ревитализацији планинских предела Србије, Симпозијум „Сеоски дани Сретена Вукосављевића“ XXI, Пријепоље, 2005, стр. 151-162; коауторство са Гораном Бабићем и Сашом Срећковићем.
– Масовна култура као идеологија у Србији, сажетак у: III Българо-сръбска научна конференция, Всекидната култура в постсоциалистическия период – Програма,София, 6-9 октомври, 2004, стр. 8; рад је изложен и на Научној трибини ЕИ САНУ у Београду, 29. 11. 2004.
– Феноменологија воде – општи митско-обредни контекст, Бдење 7, Сврљиг, 2004, стр. 165-194.
– Приоритети савремене етнолошко-антрополошке науке у Србији, Зборник Етнографског института САНУ 21, Београд, 2005, стр. 151-162.
– Паралелна етнологија у постсоцијалистичкој Србији, IV српско-бугарска конференција: Свакодневна култура у постсоцијалистичком периоду у Србији и Бугарској, Програм, Зрењанин, 2005, 8-9.
– Митско злато – прилог проучавању митологије трагања за златом на примеру грађе из сврљишке области, Братство X, Београд, 2006, стр. 113-134.
– Хришћанска и претхришћанска димензија ритуала литијског опхода, Гласник Етнографског института САНУ LIV, Београд, 2006, стр. 271-287.
– Структура културних и етничких образаца и промена у Горњем Полимљу, Геокултура развоја и култура мира на Балкану (етничка и религијска позадина), Филозофски факултет – Универзитет у Нишу, Институт за социологију, Ниш, 2006, стр. 161-169.
– Савремена проучавања традиционалне духовне културе Србије, Актуелни пројекти Етнографског института САНУ (2006-2010), Етнографски институт САНУ, Београд, 2006, стр. 11-12.
– Резултати истраживања обреда литија – допунски осврт, Зборник радова Етнографског института САНУ 23, Београд, 2007, стр. 189-213.
– Народна медицина некада и данас, Зборник радова ''Историја медицине, фармације и народне медицине'', Институт за савремену историју, Београд – Зајечар, 2007, стр. 213-228.
– Слично и супротно – прилог проучавању комуникацијске структуре магијског мишљења у народној медицини, Етно-културолошки зборник XI, Сврљиг, 2006-2007, стр. 39-49.
– Резултати савремених етнолошких истраживања Горњег Полимља, Милешевски записи 7, Пријепоље, 2007, стр. 301-317.
– Сербский мужчина: в прошлом и сейчас, Этнопанорама 1-2/2007, Оренбург, 2007, стр. 61-66.
– Иницијацијска структура и значење српске бајке – етнолошки контекст, Probleme di filologie slavă/Проблеми словенске филологије XV, Universitatea de vest din Timişoara, Timişoara, 2007, стр. 455-464.
– Пространство и время мужчины в историко-антропологическом контексте, Наша повседневная жизнь. Антропологические исследования ученых России и Сербии, Институт этнологии и антропологии им. Н. Н. Миклухо-Маклая Российской академии наук, Москва, 2008, стр. 267-284.
– Проблематика реконструкције јединствене системске основе културних феномена – осврт на истраживања и аналитичке могућности, Културне паралеле – Свакодневна култура у постсоцијалистичком периоду/Всекидневната култура в постсоциалистическия период, Зборник Етнографског института САНУ 25, Београд, 2008, стр. 225-242.
– Етнолошко-антрополошки поглед на Лепенски Вир, Етно-културолошки зборник XII, Сврљиг, 2008, стр. 97-106.
– Резултати савремених истраживања народне религије Срба – општи пресек, Гласник Етнографског института САНУ LVI (1), Београд, 2008, стр. 53-70.
– О јединственом систему елемената културе – илустративни пресек са нагласком на закључцима произашлим из српске грађе, Слике културе некад и сад, Зборник Етнографског института САНУ 24, Београд, 2008, стр. 95-109.
– О општем геополитичком контексту и етничком идентитету – на примеру Горњег Полимља, Симпозијум „Дани Сретена Вукосављевића“ XXIII, Пријепоље, 2008, стр. 233-263.
– Митска Топлица – етноантрополошки осврт на најнаглашеније садржаје са митским предзнаком, Митолошки зборник 20, Рача, 2009, стр. 93-99.
– Резултати нових етнолошких истраживања српског југа, Лесковачки зборник XLIX, Институт за савремену историју/Београд и Народни музеј/Лесковац, Лесковац, 2009, стр. 13-26.
– Маркеры определения культурных и этнических границ (на примере пограничных областей сербской етнической территории), Симпозиум Мультикультурализм и культурный диалог в полиэтничном пространстве, секция Идентичность и идентификация, VIII Конгресс этнографов и антропологов России, Тезисы докладов, Оренбург, 2009, стр. 240.
– Прилог проучавању универзалних образаца у културним феноменима – на примеру српске грађе, Гласник Етнографског института САНУ LVII, Београд, 2009, стр. 147-174.
– Прво и последње – прилог етнолошком проучавању пророчанских и есхатолошких представа са нагласком на подручју источне Србије и суседних области, Етнокултуролошки зборник XIII, Сврљиг, 2009, стр. 23-28.
– Значај теренских етнолошких истраживања данас, Теренска истраживања (изазови – резултати – примена), Седма српско-бугарска конференција, Књига апстраката, Сирогојно, 2009, 19.
– Митске представе и идентитет у Горњем Полимљу и околним областима, Милешевски записи 8, Пријепоље, 2009, 229-252.
У Енциклопедији српског народа др Ивица Тодоровић је објавио 46 ауторских одредница: Енциклопедија српског народа, ISBN 978-86-17-15732-4, 0/9 (497.11)(031), Главни и одговорни уредник: Радош Љушић, Завод за уџбенике, Београд, 2008 (1278 страна):
– Аромуни, стр. 39.
– Бог (са Александром Павићевић), стр. 109.
– Бројеви, стр. 141.
– Винчанска култура (са Маријом Љуштином и Војиславом Филиповићем), стр. 176-177.
– Власи (са Војином Дабићем), стр. 185.
– Вода, стр. 189.
– Горанци (са Сањом Ранковић), стр. 239.
– Гром, стр. 256.
– Дунавска хипотеза, стр. 321-322.
– Заклетва (са Јованом Благојевићем), стр. 379.
– Злато, стр. 395.
– Змај, стр. 395.
– Јаје, стр. 433.
– Карашевци, стр. 488.
– Крајишници, стр. 546.
– Креманско пророчанство, стр. 549.
– Крст, стр. 552.
– Крстоноше/литије, стр. 554.
– (са Маријом Љуштином и Војиславом Филиповићем), Лепенски Вир, стр. 580.
– Лужички Срби, стр. 594.
– (са Момиром Самарџићем и Горданом Благојевић), Македонци, стр. 606-607.
– Малисори, стр. 610.
– Митска бића, стр. 675.
– Митско биље, стр. 675.
– (са Бојаном Јовановићем), Народна веровања, стр. 713-714.
– Народна медицина, стр. 715.
– (са Петром Влаховићем), Обичаји годишњег циклуса, у: Обичаји, стр. 766.
– (са Петром Влаховићем), Обичаји животног циклуса, у: Обичаји, стр. 766.
– (са Јеленом Јовановић), Обредне поворке, стр. 770.
– Праг, стр. 883.
– Свети простор, стр. 985.
– Свето дрво, стр. 989-990.
– Симболи, стр. 1003.
– Слава (са Бојаном Јовановићем и Јасном Мијаиловић), стр. 1012-1013.
– Снови, стр. 1020.
– Етноним, у: Срби, стр. 1033-1034.
– Етнички простор, у: Срби, стр. 1034-1035.
– Културне зоне, у: Срби, стр. 1035.
– Језик/етничке промене, у: Срби, стр. 1035.
– Идентитет, у: Срби, стр. 1035.
– Расрбљавање, у: Срби, стр. 1035-1036.
– Вероисповест (са Александром Павићевић), у: Срби, стр. 1036.
– Срби римокатолици, у: Срби, стр. 1036.
– Србофобија, стр. 1056.
– Сунце, стр. 1113.
– Шокци, стр. 1271.
(4 лексикографске одреднице у: Српска енциклопедија, Уредник: академик Чедомир Попов, Матица српска, САНУ, Нови Сад, 2010, 2011.)
– Апотропејон, Српска енциклопедија, Том I, књига 1, Матица српска, САНУ, Нови Сад, 2010, стр. 7.
– Бабице, Српска енциклопедија, Том I, књига 1, Матица српска, САНУ, Нови Сад, 2010, стр. 39.
– Басма (са Љ. Р.), Српска енциклопедија, Том I, књига 1, Матица српска, САНУ,Нови Сад, 2010, стр. 622-623.
– Благо, закопано, Српска енциклопедија, Том I, књига 2, Матица српска, САНУ, Завод за уџбенике, Нови Сад – Београд, 2011, стр. 208.
– Традиција поново: Стратегијски концепт савремених проучавања традиционалне духовне културе Срба – сажети осврт, Гласник Етнографског института САНУ LVIII (1), Београд, 2010, стр. 201-215.
– Матерњи језик сакралне географије Срба – митска симболика Косова у контексту одређења српског идентитета и пројекције историјске судбине, Тематски зборник међународног значаја „Језик и народна традиција“, Косово и Метохија у цивилизацијским токовима књ. 1, Косовска Митровица, 2010.
– Значење злата: Специфични семантички простори митологије злата у српској народној традицији – некад и данас, Тематски зборник „Традиција – фолклор – идентитет“, Институт Академије СПЦ за уметности и консервацију, Сремски Карловци, 2010, стр. 265-316.
– Вишеслојно поље сусрета традиције, фолклора и идентитета из етнолошко-антрополошке перспективе, коауторство са Александром Мирковић и Горданом Благојевић, Тематски зборник „Традиција – фолклор – идентитет“, Институт Академије СПЦ за уметности и консервацију, Сремски Карловци, 2010, стр. 11-25.
– Прилог разматрању основних савремених проблема српског југа и српског истока – „унутрашњи аспекти“, Лесковачки зборник LI, Лесковац, 2011, стр. 371-393.
– Жељинска ала. Резултати нових истраживања народних митолошких представа Жупе, Гласник Етнографског института САНУ LIX (2), Етнографски институт САНУ, Београд, 2011, стр. 207-218.
– Источна Србија као савремени истраживачки изазов, Тема тематског зборника: Духовна и материјална култура становништва источне Србије и суседних области, Етно-културолошки зборник књ. XV, Сврљиг, 2011, стр. 25-36.
– Сербская традиция, идентичность и символы – Приложение изучению проблематики определения основных этнических определений сербов и их културного наследия. IX Конгресс этнографов и антропологов России: Культурное наследие – ресурс инновационного развития, тезисы докладов. Петрозаводск (4-8 июля 2011).
– Представе о пореклу и етничким границама – савремена употреба и семантичке димензије, Културе и границе, Београд, Вршац, 2011, стр. 7-8.
– Резултати нових истраживања митско-религијских представа и идентитета на Пештеру и околним областима. Борба са пештерском аждајом и сродне представе, Међународни тематски зборник у издању Музеја у Пријепољу (Милешевски записи 9), Музеј у Пријепољу, Пријепоље, 2012, стр. 269-290.
– Проблем мултидисциплинарног проучавања односа између науке и религије – преиспитивање доминантне научне парадигме, Међународни тематски зборник „Духовна култура и религиозност некад и данас – различити контексти и традиције“, уредници: Ивица Тодоровић, Гордана Благојевић, Група издавача (Рашка школа, Универзитет у Приштини – Факултет техничких наука, Етнографски институт САНУ), Београд, 2012, стр. 57-86.
– Истраживање нематеријалног културног наслеђа Александровачке жупе, коауторство са Мајом Марјановић и Бранком Златковићем, Тематски зборник Нематеријално културно наслеђе и локална средина – резултати савремених мултидисциплинарних истраживања Александровачке жупе и околних области, уредник: Ивица Тодоровић, Завичајни музеј Жупе – Александровац, Александровац, 2012, стр. 7-36.
– Савремене перспективе истраживања етногенетских процеса источне Србије – Илустративни пресек са нагласком на новим могућностима, Етно-културолошки зборник XVII, Сврљиг, 2013, стр. 109-126.
– Нове могућности етногенетских проучавања становништва Србије, Гласник Етнографског института САНУ LXI (1), Београд, 2013, стр. 149-158.
– Осврт на неке од примарних проблема науке у Србији – са нагласком на етнологији и фолклористици, Савремена српска фолклористика 04-05. октобар 2013 – Програм и апстракти, Центар за истраживање српског фолклора, Одсек за српску књижевност Филозофског факултета у Новом Саду, стр. 31-32.
– Мултидисциплинарна истраживања порекла становништва Србије – прелиминарни оквир, Гласник Етнографског института САНУ LXI (2), Београд, 2013, стр. 101-111.
– (23 опширна појма/лексикографске одреднице у: Интернет-портал „Појмовник српске културе“ Етнографског институа САНУ и Института за српски језик САНУ; појмови су постављени током 2013. године; http://www.pojmovnik.rs; http://www.etno-institut.co.rs/cir/pojmovnik/pojmovnik.php):
– Авет.
– Аждаја.
– Ала.
– Анатема, коауторство са Александром Павићевић.
– Астрономија/Народна астрономија, коауторство са Александром Павићевић.
– Бабице.
– Бајање.
– Бајка.
– Басма.
– Биљка.
– Благо.
– Бог, коауторство са Александром Павићевић.
– Боје, коауторство са Александром Павићевић.
– Број.
– Вода.
– Вук.
– Време, коауторство са Александром Павићевић.
– Гатање.
– Животиња, коауторство са Ђорђином Трубарац.
– Заветина.
– Змај.
– Риба, коауторство са Ђорђином Трубарац.
– Дрво.
– Непосредни резултати нових мултидисциплинарних етногенетских истраживања Срба и становништва Србије (на примеру Александровачке жупе), коауторство са: Анђелка Вучетић-Драговић, Анђелко Марић, Гласник Етнографског института САНУ LXII (1), Београд, 2014, стр. 245-257.
– Компаративни аналитички осврт на најновија генетска истраживања порекла Срба и становништва Србије – етнолошка перспектива, коауторство са: Анђелка Вучетић-Драговић, Анђелко Марић, Гласник Етнографског института САНУ LXII (2), Београд, 2014, стр. 99-111.
– Нова истраживања порекла и представа о пореклу становништва Средњег Полимља и околних области – непосредни резултати и осврт на савремене аналитичке могућности, Тематски зборник Милешевски записи 10, Пријепоље, 2014, стр. 154-206.
– Општи оквир компаративних етнолошких и генетских истраживања порекла становништва Србије – на основу илустративних примера општина Александровац и Пријепоље, Тематски зборник Нематеријално културно наслеђе и локална средина II: нови резултати истраживања Жупе александровачке и околних области, Александровац, 2014, стр. 9-42.
– О комуникацијским аспектима и могућностима српског мита – на примеру разматрања примарних значења представа о жељинској али, Тематски зборник Промишљања традиције – Фолклорна и литерарна истраживања, Зборник радова посвећен Мирјани Дрндарски и Ненаду Љубинковићу, Институт за књижевност и уметност – посебно издање књ. XXXVII, Београд, 2014, стр. 359-372.
– Религија, идентитет и културне промене – Српско друштво на почетку трећег миленијума, коауторство са Александром Павићевић, Тематски зборник Религија, религиозност и савремена култура – Од мистичног до (и)рационалног и vice versa, Зборник Етнографског института САНУ 30, Београд, 2014, стр. 39-56.
– Представе о етничким и конфесионалним релацијама на Пештеру и околним областима, 26. Симпозијум „Дани Сретена Вукосављевића“, Дом културе, Пријепоље, 2013, стр. 263-293.
– Риба у српској народној традицији у контексту древних представа и староцивилизцијских религијских пракси, коауторство са Ђорђином Трубарац Матић, Духовна и материјална култура становништва источне Србије и суседних области, Етно-културолошки зборник књ. XVIII, Сврљиг, 2014, стр. 43-58.
– Serbian Ethnocultural Borders and Contemporary Research on Folk Concepts of Origin – New Perspectives and Challenges, Међународни научни скуп Материјална и духовна култура Срба у мултиетничким срединама и/или периферним областима, Западни универзитет у Темишвару, Филозофски факултет Универзитета у Нишу, Савез Срба у Румунији, Центар за научна истраживања и културу Срба у Румунији, Темишвар, 2014, стр. 54.
– Нова истраживања најутицајнијих митских и ритуалних образаца Срба – главни резултати, Савремена српска фолклористика – књига резимеа, Институт за књижевност и уметност, Универзитетска библиотека „Светозар Марковић“, Београд, 2014, стр. 33.
– Новые исследования сербской народной традиции: архаика и современность, Славянский мир в третьем тысячелетии – человек, общество, народ в истории, языке и культуре, уредник: Е. С. Узенева, Институт славяноведения РАН, Москва, 2014, стр. 302-322.
– Analysis of Y-STR markers among 556 individuals and their representation in the Republic of Serbia, коаутори: M. Savić et al., Human Identification Solutions Conference, Madrid, 2015; https://www.lifetechnologies.com/rs/en/home/industrial/human-identification/human-identification-solutions-conference/hids-conference-posters.html;
http://www.lifetechnologies.com/content/dam/LifeTech/Documents/PDFs/Marina%20%20Savic_poster.pdf
– Српске етнокултурне границе и савремена преиспитивања народних представа о пореклу – старе истине и нове могућности и изазови, Исходишта 1/2015, Темишвар, 2015, стр. 443-454.
– Базични митски и ритуални обрасци Срба – у контексту нових проучавања идентитета и одговарајућих промена, Етно-културолошки зборник књ. XIX, Сврљиг, 2015, стр. 67-80.
– Балкански водени бик, његово порекло и типолошко одређење сагледани у контексту представа о воденим биковима у другим европским и светским традицијама, (коауторство са Ђорђином Трубарац Матић), Савремена српска фолклористика III – књига апстраката, Филозофски факултет Универзитета у Нишу – Удружење фолклориста Србије – Институт за књижевност и уметност – Универзитетска библиотека „Светозар Марковић“, Ниш, 2015, стр. 26.
– Могућности преиспитивања савремених релација науке и религије, са нагласком на примерима из домена српског етничког контекста – научне границе и табуи, FAITH AND REASON, International scientific meeting almanac, Dosije studio, FOREL, Philosophical commune. Belgrade, 2016, str. 7-34; Verovanje i/ili znanje, str. 193-226, Institut društvenih nauka, Beograd, 2016; http://forel.idn.org.rs/
– Нова етнолошка истраживања Доњег Полимља и околних области са нагласком на представама о становништву и традицији овог подручја, Милешевски записи 11, Пријепоље, 2016, стр. 163-183.
– Нове поруке предака – илустративне конотације најновијих етнолошко-генетичких истраживања Срба и становништва српског етничког простора, Лесковачки зборник LVI, Лесковац, 2016, стр. 7-30.
– New ethnological research of Serbs in Romania, Западни универзитет у Темишвару, Универзитет у Нишу, Савез Срба у Румунији, Темишвар 2016, стр. 42.
– Др Оливера Васић, Етнокултуролошки зборник XX, Сврљиг, 2016, стр. 165-166.
– Сербско-русские отношения в прошлом и сегодня – взгляд на отдельные идеи и проблемы с этнолого-антропологической точки зрения (с акцентом на духовной сфере), Материалы международной научно-практической конференции Вместе сквозь века. К истории русско-сербских культурных, духовных и политических связей, Комитет по местному самоуправлению, межнациональным и межконфессиональным отношениям Ленинградской области, Гатчинская епархия Русской православной церкви, Санкт-Петербург, Ленинградска област, 2017, стр. 15-20.
– About the Importance of Spiritual-Religious Correlation – in the context of the general review of the Serbian-Russion relations in the current social moment and the past, Religion in Contemporary Society (Религия и современное общество), Међународни зборник радова, Институт друштвених наука, Браничевска епархија, Београд, 2017, стр. 149-170.
– О новим етнолошким истраживањима Срба у Румунији – уводни приступ и перспективе, Исходишта / Originations 3, Савез Срба у Румунији, Филолошки, историјски и теолошки факултет Западног универзитета у Темишвару, Филозофски факултет Универзитета у Нишу, Темишвар / Ниш, 2017, стр. 463-474.
– Етнолошки осврт на српско-румунска прожимања и релације, Етно-културолошки зборник XXI, Нова мултидисциплинарна истраживања источне Србије, околних области и српског етничког простора, Сврљиг, 2017, стр. 85-113.
– Обичај, Етнологија и антропологија, Мали лексикони српске културе књ. 1, Службени гласник, Етнографски институт САНУ,Београд, 2017, стр. 259-265.
– Обредне поворке, Етнологија и антропологија, Мали лексикони српске културе књ. 1, Службени гласник, Етнографски институт САНУ, Београд, 2017, стр. 274-280.
– Слава (коауторство са Александром Павићевић), Етнологија и антропологија, Мали лексикони српске културе књ. 1, Службени гласник, Етнографски институт САНУ,Београд, 2017, стр. 380-383.
– О највећем српском проблему: кључни идејни и духовни аспекти кризе, Крушевац и околина у Првом светском рату, тематски зборник, Историјски архив Крушевац, Велики Шиљеговац – Крушевац, 2018, стр. 273-282.
– Још о српском истоку, у: Јухорски запис, тематски зборник, Историјски архив Крушевац, Удружење за културу и уметност Логос Својново, Својново – Крушевац, 2018, стр. 51-56.
– Српски мит – прилог општем сагледавању основних образаца и кодова, у: Крушевац – духовни, културни и привредни центар Србије, тематски зборник, Крушевац, 2019, стр. 51-58.
– Етнолошко-правни прилог разматрању и решавању проблема беле куге код Срба (коауторство са Николом Демоњом), Етно-културолошки зборник XXII, Сврљиг, 2019, стр. 133-155.
– Трагом (не)заборављених простора и стаза српског (северо)истока – подсећања и нови етнолошки увиди и закључци, у: Живот посвећен трагању за етничким идентитетом, Зборник у част универзитетском професору др Михају Миљи Радану поводом 65. рођендана, Западни Универзитет у Темишвару и други, Editura Universităţii de Vest din Timişoara, Темишвар / Timişoara, 2019, стр. 403-415.
– Енциклопедија српског народа, ко-уредник за етнологију Ивица Тодоровић, Завод за уџбенике, Београд, 2008.
– Тематски зборник Традиција – фолклор – идентитет, уредник Ивица Тодоровић (са Горданом Благојевић), Институт Академије СПЦ за уметности и консервацију, Сремски Карловци, 2010.
– Интернет-портал Појмовник српске културе Етнографског институа САНУ и Института за српски језик САНУ, уредник Ивица Тодоровић (период 2012-2014); http://www.pojmovnik.rs (касније: http://www.etno-institut.co.rs/cir/pojmovnik/pojmovnik.php)
– Тематски зборник Нематеријално културно наслеђе и локална средина – резултати савремених мултидисциплинарних истраживања Александровачке жупе и околних области, Уредник: Ивица Тодоровић, Издавач: Завичајни музеј Жупе – Александровац, Александровац, 2012.
– Међународни тематски зборник Духовна култура и религиозност некад и данас – различити контексти и традиције, уредник Ивица Тодоровић (са Горданом Благојевић), Група издавача (Рашка школа, Универзитет у Приштини – Факултет техничких наука, Етнографски институт САНУ), Београд, 2012.
– Етно-културолошки зборник XXI, Нова мултидисциплинарна истраживања источне Србије, околних области и српског етничког простора, уредник Ивица Тодоровић (са Војиславом Филиповићем), Сврљиг, 2017.
– Тематски зборник Јухорски запис, уредник Ивица Тодоровић (са Голубом Јашевићем, Иваном Бецићем и Љубишом Васиљевићем), Историјски архив Крушевац, Удружење за културу и уметност Логос Својново, Својново – Крушевац, 2018.
– Тематски зборник Крушевац – духовни, културни и привредни центар Србије, уредник Ивица Тодоровић (са Момчилом Исићем и Предрагом Драгојевићем), Крушевац, 2019.
– Етно-културолошки зборник XXII, Српски исток некад и данас: археологија, етнологија, историја и лингвистика, уредник Ивица Тодоровић (са Војиславом Филиповићем), Сврљиг, 2019.
Izbor iz šire bibliografije:
– Опште одређење бајке на примеру српске грађе – дипломски рад, Библиотека Одељења за етнологију и антропологију Филозофског факултета у Београду, Београд,1996, стр. 1-106.
– Приказ књиге др Рачка Попова Български народен календар (2006), Гласник ЕИ САНУ LV (2), Београд, 2007, стр. 209-212.
– Порекло, име и прапостојбина, Задужбина, децембар 2008 – март 2009, број 85-86, стр. 7; http://www.snc.rs
– Recenzija u: Miloš Timotijević, Karneval u Guči. Sabor trubača 1961-2004, Legenda, Narodni muzej, Čačak, 2005, str. 382-384.
– Српски идентитет и симболи, Мали речник основних етничких појмова и недоумица (1), Боготражитељ, 2008; http://www.snc.rs
– Српски етнички простор и културне зоне, Мали речник основних етничких појмова и недоумица (2), Боготражитељ, 2008; http://www.snc.rs
– Митска истина Срба, разговор 20.08.2008; https://www.youtube.com/watch?v=dE5asUuqh-A
– Национални идентитет и православље, Предавање одржано у Клубу српског православља „Боготражитељ“ 27.11.2008, Радио Светигора (https://www.youtube.com/watch?v=nrvVtxFlQEs;https://www.youtube.com/watch?v=wlWFzhnm2tE; arhiva.svetigora.com/category/2/43?page=67).
– Трагање за традицијом – размишљања инспирисана сликама Љубивоја Јовановића, Каталог ликовне изложбе Љубивоја Јовановића Богови Словена (Срба), Мала галерија Централног дома војске Србије, Београд, 2006, стр.16-18.
– Aуторизовани интервју „Да ли је свети Ђорђе убио аждаху“, НИН бр. 2940, 3. мај 2007.
– Уводна реч (са Горданом Благојевић и Александром Мирковић) у: тематски зборник Традиција – фолклор – идентитет, Институт Академије СПЦ за уметности и консервацију, Сремски Карловци, 2010, стр. 7-9.
– Уводна реч, у: међународни тематски зборник Духовна култура и религиозност некад и данас – различити контексти и традиције, уредници: Ивица Тодоровић, Гордана Благојевић, Група издавача (Рашка школа, Универзитет у Приштини – Факултет техничких наука, Етнографски институт САНУ), Београд, 2012, стр. 7-9.
– Основни пројекти (Основни пројекти; Истраживање нематеријалне културне баштине; Српски етнолошки појмовник; Истраживање порекла; Пројекат Памћење); http://www.snc.rs
– Повратак традиције – размишљања поводом поновљеног издања књиге Саватија Грбића о српским народним обичајима у Срезу Бољевачком; http://www.snc.rs
– О бајању и гатању, у: http://www.snc.rs
– Представљање књиге „Етнологија и генетика“, 17.06. 2015, Библиотека Милутин Бојић; https://www.youtube.com/watch?v=m90F58QwzKM
– Ауторизовани интервју „Српска тајна“, Геополитика бр. 90, септембар, 2015. (в. и у: https://vidovdan.org/istorija/dr-ivica-todorovic-otkrivanje-tajne-srpskog-porekla/?script=lat; https://www.carsa.rs/dr-ivica-todorovic-otkrivanje-tajne-srpskog-porekla/).
– Рецензија (Созерцавање истине на раскршћима времена) у: Љубиша Рајковић Кожељац, Смисао српског опредељења за царство небеско, Књижевно-издавачко друштво Лексика, Зајечар – Неготин, 2017, стр. 118-122.
– О етнолошким истраживањима, видео-излагање у оквиру изложбе „Сећање на сећања“ (видео-материјал / интервју, фотографије са теренских истраживања итд.), поводом јубилеја обележавања 70 година ЕИ САНУ: Галерија науке и технике САНУ – новембар 2017.
– Предговор (са Војиславом Филиповићем) у: Етно-културолошки зборник XXI, Нова мултидисциплинарна истраживања источне Србије, околних области и српског етничког простора, Сврљиг, 2017, стр. 7-8.
– Ауторизовани интервју „Да ли се Срби спремају за велику победу?“, Печат бр. 575, 28. јун, 2019, стр. 6-10. (в. и у: https://stanjestvari.com/2019/07/15/ivica-todorovic-srbi-pred-velikom-pobedom/; http://sloven.org.rs/srb/).
– Ауторизовани интервју „Српска идеја јасно је супротстављена идеји савременог глобализма“, Печат бр. 576, 5. јул, 2019, стр. 24-26.
Naučni skupovi (izbor):
– Трећи међународни научни симпозијум „Природа у обичајима и веровањима“, Сврљиг, 21-24. 8. 1997.
– Четврти међународни научни симпозијум „Славе, заветине и друге сродне прославе становништва источне Србије и суседних области“, Сврљиг, 20-23. 8. 1998.
– Научни скуп „Народно градитељство и култура становања у светлу етнологије у источној Србији и суседним областима“, Зајечар, 29-30. 9. 2000.
– Седми међународни научни симпозијум „Митски и демонски свет, култна места и објекти у духовној и материјалној култури“, Сврљиг-Бабин Зуб/Стара Планина, 22-25. 8. 2003.
– Научни скуп „Поступци за ефикаснију заштиту народног градитељства“, Тршић, 12. 9. 2001.
– Научни скуп „Традиционално и савремено у култури Срба“, Београд, 16.12.2002.
– Научно-стручни скуп „Историја медицине и народне здравствене културе“, Рајачке Пивнице, 2002.
– Научни скуп „Митологија Лепенског Вира“, Доњи Милановац, 21. 6. 2003.
– XI научно-стручни скуп „Историја медицине и народне здравствене културе“ одржан у Београду 2004.
– Научни скуп „Етнологија и антропологија: стање и перспективе“, Београд, 15-17. 12. 2004.
– XV научни скуп – Историја медицине, фармације, народне медицине, Зајечар, 24-25. 5. 2006.
– XXI научни симпозијум „Дани Сретена Вукосављевића“, Пријепоље, 2003.
– Научни скуп „Горње Полимље (досадашња проучавања и истраживачки проблеми)“, Пријепоље, 7-8. 10. 2006,.
– Национални скуп са међународним учешћем: Округли сто „Актуелни пројекти Етнографског института САНУ (2006-2010)“, Београд, 12. 10. 2006.
– Научни скуп „Култура мира, идентитети, међуетнички односи у Србији и на Балкану у процесу евроинтеграције“, Ниш, 27-28. 10. 2006,.
– Научни скуп / Округли сто „Фолклор данас“, Баваниште, мај 2007.
– XXIII научни симпозијум „Дани Сретена Вукосављевића“, Пријепоље, јун 2007.
– VII конгресс этнографов и антропологов России, Саранск, јул 2007.
– Научни скуп „Слике културе некад и сад“, Крушевац, 16-19. 10. 2007.
– Међународни научни скуп „Међукултурни дијалози. Пола века темишварске славистике / Dialoguri interculturale. 50 de ani de slavistică timişoreană“, Темишвар, 2-4. 11. 2007.
– Научни скуп „Културно-историјска баштина југа Србије“, Лесковац 4-5. 12. 2008.
– Научни скуп „Митска Топлица“, Блаце, 2009.
– Научни скуп „Горње Полимље и Пештер од антике до новог века (социјална, економска и верска кретања)“, Пријепоље 27-29. 11.2009.
– Научни скуп „Културно-историјска баштина југа Србије“, Лесковац, 22-23. 10. 2010.
– Међународни научни скуп „Културе и границе“, Вршац, 6-8. 10. 2011.
– Међународни научни скуп „Средње Полимље и Пештер од антике до новог века (друштвени, економски и духовни живот)“, Београд, 16-17. 12. 2011.
– Двадесет шести симпозијум „Дани Сретена Вукосављевића“, Пријепоље, 10-11. 10. 2012.
– Научни скуп „Савремена религиозност у европском и националном контексту“, Београд, 21. 9. 2012.
– Међународни научни скуп „Стари Влах, Средње и Доње Полимље кроз време и простор“, Београд, 13-14. 12. 2013.
– Научни скуп / Округли сто „Подручја даљих истраживања духовне и материјалне културе источне Србије“, Сврљиг – Малча, 22. 8. 2014.
– Међународни научни скуп „Материјална и духовна култура Срба у мултиетничким срединама и/или периферним областима“, Темишвар (Румунија), 17-19. 10. 2014.
– Међународни научни скуп „Савремена српска фолклористика II“, Београд – Тршић, 5-7. 9. 2014.
– XV научни скуп „Културно-историјска баштина југа Србије“, Лесковац, 14-15. 11. 2014.
– Human Identification Solutions Conference, Madrid, 2015. (Рад представила Марина Савић.)
– Међународни научни скуп „Савремена српска фолклористика III“, Ниш, 2-3. 10. 2015. (Рад представила Ђорђина Трубарац-Матић.)
– Научни скуп / Округли сто „Српско и руско друштво: друштвени, економски и културни мејнстрим“, Београд, 1. 12. 2015.
– Међународни научни скуп „Доње Полимље – историја и традиција“, Београд, 11. 12. 2015.
– Међународном научни скуп „Материјална и духовна култура Срба у мултиетничким срединама и / или периферним областима“, Темишвар (Румунија), 14-16. 10. 2016. године.
– Международная научно-практическая конференция „Вместе сквозь века. К истории русско-сербских культурных, духовных и политических связей“, Санкт-Петербург, Ленинградска област, 26-27 июня 2017. г. (организација: Комитет по местному самоуправлению, межнациональным и межконфессиональным отношениям Ленинградской области, Гатчинская епархия Русской православной церкви).
– Разговор / Округли сто са студентима мастер студија на Теолошком факултету – Методологија писања научног рада, Етнографски институт САНУ, Београд, 15. 12. 2017.
– Научни симпозијум „Стварни узроци беле куге у Србији – полазни основ за решење проблема“, Београд, 13-14. 4. 2018.
– Научни скуп „Крушевац – слободни град“, Крушевац, 15. 10. 2018.