Форум Етнографског Института САНУ ВАс позива да у понедељак 16. децембра 2024. године у 13 сати у Згради САНУ (Кнез Михаилова 36, 1. спрат, сала 102) присуствујете предавању др Мирославе Лукић Крстановић, научне саветнице Етнографског института САНУ у пензији, под називом: ,,Хуманитаризам / хуманитарност: зоне емпатија и тржишта интереса".

Живимо у свету сталне сукобљености брига, уништавања и индиферентности. Ради се о свеопштој егзистенцији, комуникацији, о превртљивости да се преко рамена гледа на беду, смрт, болести насупрот искрености сентимената; о вредностима и интересима; о беспомоћностима и моћима или једноставно о сваком-свој-свет свести, савести и разума. За науку (овде мислим на антропологију, етнологију) важно је стварати истраживачке локације у разоткривању свих лица хуманитаризма / хуманитарности кроз различите случајеве и акције. Како се хуманитаризам / хуманитарност испољава некад – свуда ̶ овде – сада? Да ли се и како путем разних хуманитарних деловања стимулише или не индивидуализам и заједништво? Како се у институционалном паноптикому стварају структуре моћи и хијерархије? Како сетови интеракција израстају из јавних репрезентација хуманитарних акција или се креирају путем интерсубјективних веза и наратива? Преиспитивања и упитаности отварају проблеме, дилеме и критике (у свету, кроз југословенску прошлост и у данашњим свакоденвицама). 

Мирослава Лукић Крстановић, научна саветница у пензији, радила је у Етнографском институту САНУ. У оквиру институтских пројеката истраживала је проблеме емиграцијских процеса (Канада), националних мањина (Мађарска), јавне догађаје – политичке скупове, културне сцене – спектакле и са даљим истраживачким импулсима. Објавила је монографије, као и бројне радове у домаћим и иностраним научним публикацијама, учествовала је на значајним европским и светским конгресима, организовала је панеле и држала предавања, уредница је научних часописа и покренула је часопис Африка, руководила је међународним сарадњама, координаторка је међународних пројеката (Унеско), члан је Унескових тела за нематеријално културно наслеђе и добитница је неколико награда, од којих посебно издваја награду Душан Бандић за најбољу књигу Спектакли XX века, музика и моћ